Jdi na obsah Jdi na menu
 


25.4.2009

9. 2. 2009

 

Olomouc 25.4.
Zveme Vás na veletrh zahradní mechanizace, pomůcek a potřeb pro zahradníky a zahrádkáře
Jarní zahradnické trhy
prodej květin, okrasných dřevin, zahradnického sortimentu, pomůcek a potřeb pro zahradníky a zahrádkáře
Výstava flóry
Botanická zahrada s rozáriem o rozloze 8 ha je situována jihovýchodně od historického jádra města pod jeho středověkými a částečně tereziánskými hradbami, kdy nenásilnou hranici mezi ní a přilehlými Bezručovými sady tvoří rameno řeky Moravy.
V rozáriu je zastoupeno téměř 500 druhů a odrůd růží. V jednotlivých blocích rozária jsou návštěvníkům představeny růže vzešlé z tuzemského šlechtění, dále růže velkokvěté, vonné, mnohokvěté, půdopokryvné a rezistentní odrůdy růží.
 
Skleníky
V botanické zahradě se nacházejí skleníky, které jsou rozděleny podle toho co se v nich pěstuje…
Sbírkové skleníky se nacházejí ve Smetanových sadech v Olomouci. Patří svým rozsahem i bohatostí sbírek k největším a nejzajímavějším v České republice. Skleníky zaobírají plochu kolem 4100 m², z čehož veřejnosti je přístupno 3040 m², zbývající rozloha je pěstební zázemí.Sbírkové skleníky patří k historicky nejstarším skleníkům v naší republice. Jejich historie se datuje již od roku 1886.
 
Palmový skleník
Nejstarší a největší je palmový skleník(kulturní památka České republiky), chlouba olomouckého výstaviště, postavený ve Smetanových sadech v letech 1927 - 1930. Rozměry – délkou 72,5 m, šířkou 20 m a výškou 12 m - patří mezi největší svého druhu v republice.
Na ploše 1500 m² určené k pěstování cizokrajné a tropické flory mohou návštěvníci obdivovat, mimo jiné, na 50 kusů různých druhů palem, z nichž mnohým, přesazeným ještě z původní oranžérie vybudované v roce 1886 a ze skleníků moravských zámků, je dnes už ke sto letům.
 
Kaktusový skleník
Zdejší sbírka dnes obsahuje úctyhodný počet na 3000 kusů kaktusů a sukulentů ve více než 700 druzích, varietách a formách. Obsahuje kaktusy z Ameriky, aloe a pryšce z Afriky, barevné odrůdy kaktusů z Japonska.
 
Tropický skleník
Tento skleník přímo hýří barvami, rozmanitostí tvarů, velikostí rostlin a bohatstvím květů. V pěti vzájemně propojených bazénech zde například rozkvétají tropické lekníny, z nichž obzvláštní přízni návštěvníků se těší největší z nich, viktorie královská (Victoria regia), vyznačující se velkými plovoucími listy.
 
Subtropický skleník
Původně koncipovaný jako „Izraelská zahrada“, bývá podle nejcharakterističtějšího druhu vysázených exponátů nazýván také citrusovým. Návštěvníci se v něm mohou potěšit zejména rostlinami z oblasti Středomoří a Malé Asie. S dnes už běžně známými mandarinkami, citrony a pomeranči se zde střídají i méně známé cedráty, jejichž velké až dvoukilogramové plody se využívají v parfumerii, kandované oplodí je vítaným artiklem v cukrářství.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář